Офіційний веб-сайт
Управління культури Житомирської ОДА

2018-11-08
Перелік робіт, які подані на здобуття Житомирської обласної краєзнавчої премії 2018 року

2018-10-23
Розпочато проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", головного спеціаліста Бондарчук Алли Іванівни

2018-10-19
Розпочато проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", головного спеціаліста Іщук Олени Сергіївни

2018-10-12
Оголошується конкурс на заміщення посади генерального директора КП “Житомирська обласна філармонія імені Святослава Ріхтера” Житомирської обласної ради

2018-10-05
Запрошуємо до участі у Фотоконкурсі-фотовиставці "Рідний край - моє Полісся"

2018-10-05
Житомир готується приймати Міжнародну хореографічну асамблею імені Н.Скорульської

2018-10-05
Розпочато проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", головного спеціаліста Волинець Руслани Петрівни

2018-10-03
ОГОЛОШУЄТЬСЯ КОНКУРС НА ЗДОБУТТЯ ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ КРАЄЗНАВЧОЇ ПРЕМІЇ

2018-09-18
Розпочато проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", головного спеціаліста Щастної Ганни Владиславівни


Всі новини 


Що нового на сайті? Анонси заходів Доступ до публічної інформації Накази основної діяльності ІНФОРМАЦІЯ Нормативна база

Інші інтернет-ресурси:
Урядовий портал
Урядова гаряча лінія
Міністерство культури України
Державна Податкова Адміністрація
Для громадян з порушенням слуху
Банер

Житомирський обласний український музично-драматичний
театр ім. Івана Кочерги
 

Житомир має давні театральні традиції. Ще наприкінці XVIII ст. громадськістю міста неодноразово порушувалось питання про будівництво театру. Мрія житомирян здійснилась. Житомир став одним із небагатьох міст, в яких уже на початку ХІХ ст. існували театри. У 1809 році було побудоване перше стаціонарне приміщення театру за ініціативою волинського губернатора М. І. Камбурлея. У 1858 році було збудовано перший кам’яний театр в Україні, який і сьогодні є окрасою архітектури міста (тепер тут знаходиться обласна державна філармонія).

Це приміщення пам’ятає знаменитих акторів М. Кропивницького, М. Заньковецьку, Т. Федотову, В. Комісаржевську, А. Оларіджа, П. Віардо, яку тут слухав видатний письменник Іван Тургенєв.

Восени 1920 року в Житомирі створюється український "Незалежний театр", пізніше на його місце заступає Перший державний драматичний театр ім. Шевченка. У 1929 році у Житомирі розміщується Київський обласний театр ім. КОРПС (Київської обласної ради профспілок), у 1933 році до нього приєднується творчий склад Першого Житомирського українського театру. Так, у 1934 році розпочинає своє життя український музично-драматичний театр, художнім керівником якого до 1941 року був видатний митець Володимир Магар.

22 вересня 1937 року була утворена Житомирська область, і театр почав носити назву ім. Щорса. Під час Великої Вітчизняної війни колектив евакуював на схід і після війни не повернувся до Житомира. Сім років творчої праці театру ім. Щорса – одна з найяскравіших сторінок театрального літопису в Житомирі. 8 січня 1944 року міський театр розпочинає свій театральний сезон п’єсою І. Котляревського "Наталка Полтавка" – це був день народження нинішнього колективу театру ім. І. Кочерги.

Значною подією в історії театру було спорудження у 1966 році нового приміщення з великою і малою глядацькими залами, репетиційними і службовими приміщеннями. У 1981 році до святкування 100-літного ювілею українського драматурга І. Кочерги постановою Ради міністрів УРСР театру присвоєно його ім'я.

Згадуючи історію житомирського театру, насамперед, потрібно сказати про І. А. Кочергу, славетного драматурга, чиє ім'я носить театр. Іван Антонович два десятиліття мешкав у Житомирі, де написав переважну більшість своїх п’єс. Справжній сценічний дебют Івана Антоновича відбувся 1921-22 рр. у Другому драматичному театрі у Житомирі, де йшла його одноактна п’єса "Зубний біль Сатани". Протягом усієї своєї сценічної історії колектив театру ім. Івана Кочерги прагне, щоб з його афіші не сходило ім'я славетного драматурга Івана Антоновича Кочерги. Здобутки нинішнього Житомирського театру нерозривно пов’язані з іменами визначних постатей, що працювали у театрі. Так з 1960 по 1963 рр. театр очолює з. а. УРСР М. Станіславський ("Іркутська історія" О. Гарбузов, "Баня" В. Маяковський). Понад 10 років, починаючи з 1959 року, режисером працює А. Канівський ("Оргія" Л. Українка, "Розплата" О. Корнійчук, "Останні" М. Горький, "Маруся Богуславка" М. Старицького, "Мірандоліна" К. Гольдоні). Великого резонансу набула вистава "Правда і кривда" М. Стельмаха, дебют молодого режисера О. Горбенка. Працює режисером А. Грінченко ("Поріг" О. Дударєв, "За двома зайцями" М. Старицький, "Поцілунок Чаніти" Ю. Мілютін).

З 1968 року на тривалий і плідний період театр очолив н. а. України В. П. Толок. Його відомі вистави: "Зачарований вітряк" М. Стельмах, "Камінний господар", "Лісова пісня" Л. Українка, "Ярослав Мудрий" І. Кочерга, "Пора жовтого листя" М. Зарудний, "Весілля в Малинівці" Л. Юхвід. Аншлаговими стають вистави: "Титарівна" Т. Шевченко, "Циганка Аза", "Ой не ходи Грицю, та на вечорниці" М. Старицький.

Вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва зробили н. а. УРСР П. Кукуюк, н. а. УРСР В. Нестеренко, н. а. України Н. Гурська, з. а. України Л. Литовка, В. Бере лет, М. Шекера, А. Медвєдєв. З 1991 року театр очолює н.а. України Л.І. Данчук. Репертуар поповнюється такими його виставами: " Король вальсу" І. Штраус, "Весілля Фігаро" Бомарше, "Моя чарівна леді" Б. Шоу тощо. Плідно працюють у цей період з. а. України Г. Артеменко ("За двома зайцями" М. Старицький, "Сирена і Вікторія" О. Галін, "Коханий нелюб" Я. Стельмах, "Мазепа" Б. Лепкий тощо); з.а. України В. Савченко в період з 1985 по 1992 рр. здійснив ряд постановок ("П’ять брильянтів Тев'є молочника" Ш. Алейхем, "Марко в пеклі", "Фея гіркого мигдалю" І. Кочерга, "Летюча миша" І. Штраус тощо).

Біографія театру збагачена багаторічною плідною творчою співдружністю з болгарськими, польськими, білоруськими та російськими колегами. Театр брав участь у міжнародних фестивалях "Слов'янські зустрічі" (Гомель, Білорусія) та "Слов'янський вінець" (Москва, Росія). У 2000 році на базі житомирського театру відбувся фестиваль "Слов'янські театральні зустрічі". У цьому ж році гастролі в Московському драматичному театрі на Перовській з виставою О. Коломійця "Фараони". Сьогодні Житомирський обласний музично-драматичний театр ім І. Кочерги живе яскравим і насиченим життям, маючи на меті відродження і популяризацію театрального мистецтва, зацікавлення широкої глядацької аудиторії і виховання справжньої театральної еліти міста та області.

Така спільна політика нового керівництва театру на чолі з директором Наталією Ростовою і художнім керівником Наталією Тімошкіною спричинила голосний резонанс у місті Житомирі і за його межами. Життя театру стало багатограннішим та почало розвиватися стрімкіше. Керівництво театру намагається будувати репертуарну політику таким чином, щоб охопити усі смакові вимоги глядачів. В репертуарі театру є драми, трагедії, комедії, оперети, водевілі, мелодрами, дитячі казки, а також новаторські неординарні експериментальні вистави. В свою чергу, колектив театру з готовністю відгукується на цікаві ідеї, творчі пошуки та грандіозні плани адміністрації та режисерів.

В трупі житомирського театру працює 66 акторів: 2 народних артиста України; 6 заслужених артистів України; 13 провідних майстрів сцени; 16 артистів драми вищої, І та ІІ категорії; 3 артиста-вокаліста; 16 артистів оркестру; 10 артистів балету. Це висококваліфіковані митці з багатим театральним досвідом. З поміж них такі яскраві особистості, як корифей театру – народний артист України Василь Яременко. За 60-ти річний творчий шлях він створив більше трьохсот яскравих провідних образів, серед них Ярослав Мудрий ("Ярослав Мудрий" І. Кочерги), Король Лір ("Король Лір" В. Шекспір), Тев'є ("П’ять брилі антів Тев'є молочника Ш. Алейхем) тощо. Народний артист України Анатолій Гурський, за 40 років творчої праці зіграв сотні ролей. У творах українських класиків він блискуче виконав роль Мазепи за твором Б. Лепкого "Мазепа", Наливайка в однойменному творі І. Ле, Гонти у "Гайдамаках" за Т. Шевченком та багато інших. З 1993 року невтомно працював у театрі заслужений діяч мистецтв України, композитор, диригент О.Стецюк. Він створив, перш за все, міцний професійний колектив оркестру.

Як художній керівник театру, Н. Тімошкіна приділяє значну увагу дитячому репертуару. Використовуючи визнані твори дитячої класичної літератури, театр виховує почуття гарного смаку у дітей, адже діти – це майбутній вихований дорослий глядач. За останні півроку з'явилися дві дитячі: "Смарагдові пригоди" за мотивами твору О. Волкова "Чарівник Смарагдового міста" (інсценізація С. Рогова) та "Малюк і Карлсон" за мотивами твору А. Ліндгрен "Малюк і Карлсон, який живе на даху" (інсценізація М. Іваненко). Близько року на сцені театру йде нова дитяча вистава з. а. України Г. Артеменка "Королівство кривих дзеркал" за мотивами твору А. Тихомирова. Ці вистави полюбили як діти, так і дорослі.

Необхідно окремо виділити в репертуарі театру драму Т. Іващенко "Втеча з реальності". Враховуючи сучасну глобальну соціальну проблему наркоманії і СНІДу, молодь театру пішла на експеримент, який виявився більш, ніж вдалим. За два роки існування вистави було проведено кілька масштабних акцій проти наркоманії, які мали не тільки обласний, а й всеукраїнський, і, навіть, міжнародний резонанс. А для житомирської молоді "Втеча з реальності" стала улюбленою виставою у репертуарі театру. Вистава була створена творчим дуетом досвідченого режисера і актора театру з. а. України Григорія Артеменка та молодого талановитого актора і починаючого режисера Петра Авраменка.

Театр займає активну позицію у розвитку і примноженні національного мистецтва. В діючому репертуарі твори української класики: історична драма "Мазепа Б. Лепкого (інсценізація В. Селезньова), музичні комедії "За двома зайцями" М. Старицького, "Фараони" О. Коломійця, "Сватання Стецька" Г. Квітки - Основ'яненка, український водевіль „Ковбаса, чарка та сварка” М. Старицького та М. Велисовського, режисер-постановник н. а. України Г. Артеменко. Поруч з українською тематикою, в репертуарі є твори світової класики, як то: "Моя чарівна леді" за п'єсою Б. Шоу "Пігмаліон", "Весілля Фігаро" П. Бомарше, а також твори сучасних вітчизняних і зарубіжних драматургів, серед яких: "Коханий нелюб, або приборкання непокірливого" Я. Стельмаха, мюзикл "Таке єврейське щастя" за мотивами повісті О. Каневського "Май нейм із Маня", "Я все ще люблю" Є. Унгард, трагедія "Суперники" М. Манохіна.

Десять років у театрі функціонує мала сцена. Тут йдуть драматичні камерні вистави, які глядачі теж із задоволенням відвідують. Найбільш значні, здійснені за останні п’ять років постановки – "Хочу зніматися в кіно" Н. Саймона, "Вільна пара" Даріо Фо та Франка Рама, "Сирена і Вікторія" О. Галін, "Брехун з Литовської площі" О. Іранця, "Замовляю любов" Т. Іващенко. Результатом наполегливої щоденної праці колективу і керівництва театру стало справжнє відродження театрального мистецтва на Житомирщині, ходити в театр знову стало модно і престижно. У діючому репертуарі театру 30 вистав за творами української національної та музичної класики, зарубіжної драматургії, вистав для дітей, концертних програм. Кожного сезону готується по 5-7 театральних прем'єр.

Творчий колектив театру намагається примножувати свої мистецькі здобутки, віддано служити своєму покликанню і піднести наш театр до рівня світового. Житомирському театру є чим пишатися у минулому, є чим жити і творити сьогодні, старанно вибудовуючи своє майбутнє – майбутнє перспективного елітного українського театру.

Контакти:

  • УКРАЇНА, 10014, м. Житомир, майдан Соборний, 6
  • e-mail: teatrkochergi@mail.ru
  • http://zhitomirteatr.com
  • тел.: 22-24-55, 47-33-94

 

Вистави театру:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Запитання надсилайте за адресою: ukt_zt@ukr.net  
  ©2006 Управління культури та туризму Житомирської ОДА
©10014, м. Житомир, вул. Мала Бердичівська, 25 тел/факс: 8 (0412) 47-22-00